Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-05-2024 09:14

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Alina Apolonia
Nazwisko: Rebane
Miejsce urodzenia: Wilno
Data urodzenia: 23-01-1911
Imię ojca: Paweł
Imię matki: Apolonia
Dodatkowe informacje:

Od lipca 1946 r. w PPR, następnie w PZPR z zawodu dziennikarz prasowy. W Wilnie ukończyła szkołę średnią oraz studiowała na Uniwersytecie Wileńskim (filologia polska, następnie prawo) i równocześnie w Szkole Nauk Politycznych, z powodu wybuchu wojny studiów nie ukończyła. W okresie studenckim należała do grupy „Po prostu”, w roku 1936 r. wstąpiła do Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej. W roku 1938 zatrudniona w biurze Izby Przemysłowo-Handlowej w Wilnie, równocześnie kontynuowała studia. W okresie władzy litewskiej w Wilnie pracowała fizycznie. Od roku 1940 aż do wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej pracowała, najpierw w „Gazecie Ludowej”, następnie w „Prawdzie Wileńskiej". Pracowała jako tłumaczka z języka rosyjskiego i dziennikarka. Podczas okupacji niemieckiej przebywała na wsi na Wileńszczyźnie lub w Wilnie gdzie pracowała fizycznie. Po zakończeniu okupacji niemieckiej ponownie pracowała w redakcji „Prawdy Wileńskiej” jako tłumacz i dziennikarka, pisała recenzje teatralne i filmowe, później prowadziła dział przemysłowy. Jesienią 1945 r. wyjechała do Warszawy, pracowała w tygodniku „Chłopi” na stanowisku dziennikarza, krótko pracowała również w Ministerstwie Informacji i Propagandy. Okresowo związana z również z: „Głosem Ludu” - gdzie była zastępcą sekretarza redakcji, „Dziennikiem Ludowym”, „Życiem Warszawy” oraz w Instytucie Prasy „Czytelnika". Z końcem 1948 roku rozpoczęła pracę w „Przyjaciółce”, gdzie pełniła, między innymi, funkcję sekretarza redakcji. W latach 1950-1956 pracowała organie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (TPPR) na stanowiskach: kierownika działu, sekretarza redakcji, w końcu, zastępcy redaktora naczelnego. W lutym 1957 roku zatrudniona w Zarządzie Głównym Ligi Kobiet organizowała tygodnik „Zwierciadło” pełniła funkcję redaktora naczelnego.
Źródło: Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 7877, s. 1-2, 4-5 oraz indeks osobowy akt paszportowych IPN BU 1004/45912.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Sekretarz POP przy Instytucie Prasy "Czytelnika" Warszawa PZPR 1949 1950 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 7877, s. 2.
Sekretarz Podstawowa Organizacja Partyjna RSW "Prasa" Warszawa PZPR 1950 1956 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 7877, s. 2.
.