Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-05-2024 09:14

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Kazimierz
Nazwisko: Dulczewski
Miejsce urodzenia: Szereszów pow. Prużana woj. poleskie
Data urodzenia: 15-06-1928
Imię ojca: Mikołaj
Imię matki: Anastazja
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Kazimierz Dulczewski syn Mikołaja, w latach 1945-1946 mieszkaniec Hajnówki i konspiracyjny współpracownik zbrojnej grupy antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na terenie gminy Hajnówka, figuruje w aktach śledczych UB z PUBP w Bielsku Podlaskim i WUBP w Białymstoku oraz w aktach prokuratorskich z roku 1946. Kazimierz Dulczewski był objęty śledztwem od dnia jego zatrzymania przez UB, tj. od 14 sierpnia 1946. Był podejrzany i następnie oskarżony o "nielegalne posiadanie broni palnej" i czynny udział w czterech "napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku" we wsi Górne koło Hajnówki - w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1946 na domy współpracowników komunistycznej PPR i Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Akta te zawierają między innymi: różne pisma, protokoły zatrzymań i rewizji sporządzone w PUBP w Bielsku Podlaskim i w prokuraturze wojskowej, postanowienia o aresztowaniu i "pociągnięciu do odpowiedzialności karnej" trzech "podejrzanych", w tym Kazimierza Dulczewskiego i jego brata Witolda Dulczewskiego (ur. 20.06.1923), a także Konstantego Kuźmickiego (syna Józefa, ur. 18.03.1918). Zawierają także arkusze informacyjne ich dotyczące, akt oskarżenia i sentencję wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z dnia 25 września 1946. Na mocy wyroku tego komunistycznego sądu i jego przewodniczącego - ppłk. Włodzimierza Ostapowicza, Kazimierz Dulczewski (wówczas 17-letni lub 18-letni) oraz dwaj pozostali oskarżeni zostali skazani w trybie doraźnym na karę śmierci i utratę praw na zawsze. IPN Bi 07/692 (1451/III).
Kazimierz Dulczewski, w latach 1945-1946 konspiracyjny współpracownik zbrojnej grupy antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na terenie gminy Hajnówka, figuruje wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego zbrojnego podziemia w aktach Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z roku 1946. Kazimierz Dulczewski był podejrzany i następnie oskarżony o "nielegalne posiadanie broni palnej" i czynny udział w czterech "napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku" we wsi Górne koło Hajnówki - w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1946 na domy współpracowników i sympatyków komunistycznej PPR i Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z dnia 25 września 1946 (i jego komunistycznego przewodniczącego - ppłk. Włodzimierza Ostapowicza) Kazimierz Dulczewski (wówczas 17-letni lub 18-letni) został skazany w trybie doraźnym na karę śmierci i utratę praw na zawsze. IPN Bi 212/362 (Dr 63/46).
Kazimierz Dulczewski figuruje razem z kilkudziesięcioma innymi współpracownikami i żołnierzami antykomunistycznego zbrojnego podziemia skazanymi na karę śmierci, w aktach UB z WUBP w Białymstoku z roku 1946 zatytułowanych "Obwieszczenia o karze śmierci 1946 r.". Te obwieszczenia UB i wojskowej prokuratury w Białymstoku dot. przede wszystkim skazania na karę śmierci w trybie doraźnym w roku 1946 oraz pozbawienia praw publicznych i obywatelskich na zawsze kilkudziesięciu żołnierzy i współpracowników AK-AKO, NSZ i NZW, w tym m.in. Kazimierza Dulczewskiego. Na str. 6 tych akt zamieszczono fotokopię dużego plakatu - obwieszczenia informującego o skazaniu ww. członków zbrojnego podziemia. IPN Bi 033/7.
Kazimierz Dulczewski, syn Mikołaja i Anastazji, figuruje w aktach Centralnego Zarządu Więziennictwa z lat 1956-1969 zatytułowanych "Kartoteka skazanych" (ta kartoteka obejmuje karty wytworzone w poszczególnych więzieniach PRL w latach 1944-1968). W karcie dot. Kazimierza Dulczewskiego zapisano między innymi, że ww. wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z dnia 25.09.1946 został skazany na "karę śmierci" i "stracony" w dniu 10 października 1946 w więzieniu w Białymstoku. IPN BU 2449/1.
.