Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Żeniecki
Miejsce urodzenia: Laskowiec Nowy gm. Długobórz pow. Łomża
Data urodzenia: --1922
Imię ojca: Józef
Imię matki: Wiktoria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stanisław Żeniecki pseud. "Żuk" występuje jako już "zabity w 1947 r. członek nielegalnej organizacji NZW" (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznych Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) w aktach śledztwa UB z WUBP w Białymstoku, PUBP w Łomży i PUBP w Wysokie Mazowieckie z lat 1946-1956. To śledztwo było prowadzone przeciwko Bronisławowi Krystowskiemu pseud. "Napoleon" i "Lew" i innym poszukiwanym lub już aresztowanym partyzantom NSZ/ NZW z terenów powiatów Łomża, Zambrów i Wysokie Mazowieckie. Akta te zawierają m.in. meldunki i raporty różnych jednostek UB i MO, charakterystyki i wykazy członków kilku partyzanckich oddziałów NZW oraz protokoły przesłuchań osób "podejrzanych", w których jest wzmiankowany m.in. Stanisław Żeniecki. IPN Bi 07/458 t. 2 (1200/III).
Stanisław Żeniecki pseud. "Żuk" występuje jako już nieżyjący "członek NZW" w aktach Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku, w tym w aktach śledczych UB z PUBP w Łomży i WUBP w Białymstoku z lat 1950-1955. Są to akta sprawy karnej dot. Kazimierza Krajewskiego s. Bolesława (żołnierza NZW pseud. "Klon") oskarżonego o to, że w okresie od lata 1945 do lipca 1947 na terenie powiatu Ostrów Mazowiecka oraz powiatu Wysokie Mazowieckie, przynależąc do organizacji Narodowe Siły Zbrojne oraz Narodowe Zjednoczenie Wojskowe "usiłował przemocą zmienić ustrój państwa’’ i brał udział w zbrojnych "napadach terrorystyczno-rabunkowych". Stanisław Żeniecki występuje jako już nieżyjący "członek NZW" i "figurujący w aktach sprawy Krajewskiego Kazimierza s. Bolesława" w notatce szefa PUBP w Łomży z 31 grudnia 1950. IPN Bi 212/3981 (Sr 176/51).
Stanisław Żeniecki pseud. "Żuk" występuje (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) jako mieszkaniec wsi Laskowiec Nowy i jako już "zabity w 1947 r. członek nielegalnej organizacji NZW" w aktach sprawy agenturalno-poszukiwawczej. Ta sprawa była prowadzona w latach 1948-1955 przez UB z WUBP w Białymstoku i dot. poszukiwań i aresztowań kilku partyzantów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z okolic Łomży i Zambrowa. Akta te zawierają między innymi liczne odpisy agenturalnych doniesień tajnych informatorów UB, służbowe notatki i pisma funkcjonariuszy UB oraz ich plany "operacyjnych przedsięwzięć". IPN Bi 015/626 (632) t. 4.
Stanisław Żeniecki/ Grzeniecki pseud. "Żuk" figuruje w aktach Wydziału "C" KW MO w Białymstoku z lat 1976-1979 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe i karty na czyn przestępczy do charakterystyki nr 50". To opracowanie pionu archiwalnego SB dot. antykomunistycznej organizacji Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i jej Komendy Powiatu Łomża kryptonim "Łaba"/ "Podhale" oraz kilku jej zbrojnych oddziałów, w tym oddziału pod dowództwem sierż. Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola", który walczył z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1945-1947. W kwestionariuszu dot. Stanisława Żenieckiego pseud. "Żuk" (w tomie 6) zapisano między innymi, że ww. to "członek bojówki PAS >Roli<", który "w okresie od 1945 r. do 11.08.1947 r. należał do reakcyjnej nielegalnej organizacji NZW, wchodził w skład bojówki PAS (Pogotowia Akcji Specjalnej), brał aktywny udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych i zabójstwach funkcjonariuszy [UB, MO i ich współpracowników]. W dniu 11.08.1947 r. w czasie operacji [UB-KBW] został zabity". IPN Bi 019/92 t. 6 (2/39).
.